Pratidin TV

Odisha's Digital News Platform

ବିଶ୍ୱ ଦେଖିଲା ମିଆଁ ମ୍ୟାଜିକ୍ ; ସିରାଜ ବନିଲେ ନମ୍ବର -୧ ବୋଲର….

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ; ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୨୩ ର ଫାଇନାଲରେ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଙଊଓ ଖେଳାଳି ମାନ୍ୟତାର ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ପେସର୍ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ପୁନର୍ବାର ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ସିରାଜ ପ୍ରଥମେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଦ୍ରୁତ ଜୋସ୍ ହାଜଲେଉଡ୍ ତାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏସିଆ କପ୍ ଫାଇନାଲରେ ସିରାଜଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପ୍ରୟାସ ଭାରତକୁ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ଆୟୋଜକ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ମାତ୍ର ୫୦ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରି ଖେଳକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍ ଜିତିଥିଲା।

ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସ୍ପିନର କେଶବ ମହାରାଜ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ମୋଭର ଥିଲେ, ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇସିସି ଙଊଓ ବିଶ୍ୱକପକୁ ଯିବାକୁ ଥିଲା । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ODI ସିରିଜରେ ମହାରାଜ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରୋଟିସ୍ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଯିବା ପରେ ଏକ ODI ସିରିଜ୍ ଜିତିବାରେ ପଞ୍ଚମ ଦଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗକୁ ଉନ୍ନୀତ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ୟ ବୋଲରମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ପିନର ମୁଜିବ-ଉର ରହମାନ (ଦୁଇ ସ୍ଥାନରୁ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଏବଂ ରସିଦ ଖାନ (ତିନି ସ୍ଥାନରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ହେନ୍ରିଚ୍ କ୍ଲାସେନ୍ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡର ଡେଭିଡ୍ ମାଲାନ୍ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭକାରୀ ଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦କୁ ଉନ୍ନୀତ ହେବା ପାଇଁ କ୍ଲାସେନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ୧୭୪ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୨୭୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ମାଲାନ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ୧୩ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଦି ଓଭାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ସର୍ବାଧିକ ୧୮୨ ସ୍କୋର ରେକର୍ଡ କରିବା ପରେ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ବ୍ୟାଟିଂ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ୧୩ ଟି ସ୍ପଟ୍ ୩୬ ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *