Pratidin TV

Odisha's Digital News Platform

ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ କୁଆଡେ ଯିବାକୁ କରୁଛନ୍ତି କି ଯୋଜନା ? ତେବେ ଯାଆନ୍ତୁ ଏସବୁ ସ୍ଥାନ…

1 min read

ସରିବାକୁ ଆସୁଛି ୨୦୨୩ । ଏଥିସହ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳନ ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷର ଆଗମନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେଣି ଲୋକେ । ବର୍ଷ ସରିବାକୁ ଆଉ ୨୧ ଦିନ ରହିଛି । ଆଉ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ସରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଠାରୁ ଛୁଟି ମିଳିବ । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ପରିବାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି । ତେବେ କେବଳ ପରିବାର ନୁହେଁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଯୁବପିଢୀ ହେଉ କି କଲେଜ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ନବବର୍ଷ ସେଲିବ୍ରେଟ କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ଲାନିଂ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଲେଣି । ଅନେକ ସମୟରେ ଘରେ ରହିବା ବଦଳରେ ବାହାରେ ବୁଲିବା ଅର୍ଥାତ ଗାର୍ଲସ ଟ୍ରିପ କି ବୟେସ୍ ଟ୍ରିପ କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଆପଣ ଯବିା ପୂର୍ବ ଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସବୁ କିଛି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି । କାରଣ ସେଠାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସବୁ ସୁବିଧା କିମ୍ବା ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକି ନୁହେଁ ଯାଂଚ କରିଥାନ୍ତି । ଖାସ କରି ମହିଳାମାନେ ଏହି ବିଶେଷ ଦିନ ପାଇଁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାତ୍ରା ଯୋଜନା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଭୟ ଅଛି ଯେ କେଉଁ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ଏହା ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା ହେଉ କିମ୍ବା ଏକ ଗ୍ରୁପ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଯିବା, ସବୁକିଛି ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିବା ପରେ ହିଁ ଘରୁ ବାହାରିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆପଣ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ, ହୋଟେଲ, ଦେଖିବା ଯୋଗ୍ୟ ସ୍ଥାନ, ସପିଂ ରାସ୍ତା ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ସନ୍ଧାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ । ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ଏକାକୀ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଦିନ ମଜା କରିପାରିବେ ।
ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସବୁ ସ୍ଥାନ?

ଜୈସଲମେର:
ଆପଣ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସହରରେ ରହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କିମ୍ବା ନୂତନ ବର୍ଷର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ଜୈସଲମେର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ । ଓଟ ଚାଳନା ପାଇଁ ଗୋଲଡେନ୍ ସିଟି ଜୟସଲମର୍ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଶୀତ ଦିନରେ, ଆପଣ ଏଠାରେ ଏକକ ଯାତ୍ରା ଯୋଜନା କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାଇପାରିବେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଭଲ ସ୍ୱଭାବର ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ।

ନୈନିତାଲ :
ଆପଣ ପାହାଡ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଡିସେମ୍ବର ଏହା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ ଦିନ । ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ନୈନିତାଲକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ଆପଣ ଏଠାକୁ ଆସି ନିଜକୁ କେବେ ଅସୁରକ୍ଷିତ କିମ୍ବା ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ । ସୁନ୍ଦର ପର୍ବତ, ହ୍ରଦ, ଜଳପ୍ରପାତ ଏବଂ ସବୁଜ ଉପତ୍ୟକାକୁ ଆସି ଆପଣଙ୍କ ମନ ଖୁସି ହୋଇଯିବ ।

ଶିମଲା:
ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଶିମଲା ଅଟେ । ଏଠାକୁ ଶୀତ ଦିନରେ ଆସିଲେ ବରଫ ଦ୍ୱାରା ଆବୃତ ପର୍ବତଶୃଙ୍ଖଳା, ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ହ୍ରଦ-ଜଳପ୍ରପାତ, ଚର୍ଚ୍ଚ, ମଲ୍ ରୋଡ୍‌, ରିଜ୍‌, ମନ୍ଦିର, ଜାକୁ ହିଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଖି ଉପଭୋଗ କରିପାରିବ । ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ କାଲ୍କା ଶିମୟା ଖେଳନା ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ଦାର୍ଜିଲିଂ:
ସମସ୍ତ ଭଲ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ଭିତରେ ରହିଛି ଦାର୍ଜିଲିଂ । ଏହା କେବଳ ସୁନ୍ଦର ନୁହେଁ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବଜେଟରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ସବୁଜତା, ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟ, ସବୁଜ ଉପତ୍ୟକା, ଜଙ୍ଗଲ, ହ୍ରଦ, ଖେଳନା ଟ୍ରେନ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ।

ଋଷିକେଶ :
ଡିସେମ୍ବର ଶୀତରେ, ଯଦି ଆପଣ ବୁଲିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଋଷିକେଶ, ଡେରାଡୁନ୍ କୁ ଦୁଇ ଦିନ ଏକାକୀ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାଇପାରିବେ । ଅନେକ ଥର, କାମ ହେତୁ ଜଣେ ଅଧିକ ଛୁଟି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ଏଠାକୁ ଯିବା ଭଲ ହେବ । ଶୀତ ଋଷିକେଶକୁ ଯାଇ ଆପଣ ନଦୀ ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ବୁଡ଼ ପକାଇ ପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଶାନ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସଗ୍ଦଷ ଷିକେଶ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ।

ଜୟପୁର
ଗୋଲାପୀ ସହର ବା ପିଙ୍କ ସିଟି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଜୟପୁର । ଏହା ଦିଲ୍ଲୀର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଟେ । ଶୀତଦିନେ ଜୟପୁର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଭଲ । ଏଠାରେ ଜଲ୍ ମହଲ, ହାୱା ମହଲ, ସିଟି ପ୍ୟାଲେସ୍‌, ନହରଗଡ ଦୁର୍ଗ, ବିର୍ଲା ମନ୍ଦିର, ଆମର୍ ଦୁର୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିପାରିବେ ।

ଗାଙ୍ଗଟୋକ:
ସିକ୍କିମର ରାଜଧାନୀ ଗାଙ୍ଗଟୋକ । ଏହା ଏକ ଅତି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ । ଏଠାରୁ ଆପଣ କାଞ୍ଚେଞ୍ଜୁଙ୍ଗା ଶିଖରର ସମଗ୍ର ପରିସରର ଏକ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ଏଠାରେ ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର, ପ୍ରାସାଦ, ମଠ, ଗଣେଶ ଟକ୍‌, ହନୁମାନ ଟକ୍‌, ତାସି ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଖିବାକୁ ସ୍ଥାନ ଅଛି । ଆପଣ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ରୋପୱେରେ ବସି ସମଗ୍ର ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟୋକର ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଗୋଆ :
ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଗୋଆ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ । ଡିସେମ୍ବରରେ ଯଦି ଆପଣ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଏହି ବିଶେଷ ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଗୋଆ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ନିରାପଦ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ହୋଇପାରେ । ଏଠାରେ ଆପଣ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି, ଚର୍ଚ୍ଚ, ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ସପିଂ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ସପିଂ କରିବା ମହଙ୍ଗା ନୁହେଁ । ଆପଣ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପରି ପୋଷାକ, ଅଳଙ୍କାର, ଉପହାର ସାମଗ୍ରୀ, ଆସେସୋରିଜ୍ କମ୍ ଏବଂ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣି ପାରିବେ । ଆପଣ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ରାତିର ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ବଡସେଲିବ୍ରେଟି ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଆସି ସେଲିବ୍ରେସନ କରନ୍ତିି ।

ପୁଡୁଚେରୀ :
ପୁଡୁଚେରୀରେ ଫରାସୀ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ମିଶ୍ରିତ ରୂପ ଦେଖିପାରିବେ । ଏହି ସହର ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । ଆପଣ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ । ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ବୁଲିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରିବେ । ଏହା ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ।
ମଇସୁର:
କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ବେଶ ପରିଚିତ । ଆପଣ ଏଠାରେ ମଇସୋର, ବାଙ୍ଗାଲୋର ଏକ୍ସପ୍ଲୋର୍ କରିପାରିବେ । ମାଇସୋରରେ ଆପଣ ପ୍ରାସାଦ, ମନ୍ଦିର, ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ ଦେଖିପାରିବେ । ମଇସୋର ପ୍ୟାଲେସ୍‌, ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ, ଚାମୁଣ୍ଡି ପାହାଡ, ଦେବରାଜ ବଜାର, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉଦ୍ୟାନ, ହ୍ରଦ ଇତ୍ୟାଦି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।
ତେବେ ଏବେ ବି ସମୟ ଅଛି ପ୍ଲାନ କରନ୍ତୁ ଆଉ ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ଟ୍ରିପରେ ଯାଆନ୍ତୁ । ନିଜଖୁସିକୁ ଦୁଗୁଣିତ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *