Pratidin TV

Odisha's Digital News Platform

ଧିରେ ଘୂରୁଛି ପୃଥିବୀ, ୨୫ ଘଣ୍ଟା ହୋଇଯିବ ଗୋଟିଏ ଦିନ..

ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅକ୍ଷରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରିବାକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନେଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ପୃଥିବୀରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଦାବି କରେ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୨୫ ଘଣ୍ଟା ହେବ । ହଁ, ଆଗାମୀ ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୨୫ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ସମାପ୍ତ କରିବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ହେବ ଯେ ଦିନ ପୃଥିବୀ ରେ ଅଧିକ ସମୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷର ସମୟ ଆହୁରି କମ୍ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ବର୍ଷ ୩୬୫ ଦିନରୁ କମ୍ ହେବ ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଦିନରେ ୨୫ ଘଣ୍ଟା ଅଛି ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରୁଛି କାହିଁକି? ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀରେ ୨୫ ଘଣ୍ଟା ଦିନ ରହିବ ତେବେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ କେତେ ଦିନ ରହିବ ।

ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ କେତେ ଦିନ ରହିବ?

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ୨୫ ଘଣ୍ଟା ହେବ, ତେବେ ବର୍ଷର ଗଣନା କ’ଣ ହେବ ? ସମ୍ପ୍ରତି, ପୃଥିବୀରେ ବର୍ଷରେ ୩୬୫ ଦିନ ଅଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ପୃଥିବୀ ୩୬୫ ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଗୋଟିଏ ବିପ୍ଳବ ସମାପ୍ତ କରେ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଦିନର ସମୟ ବଢିଯାଏ ତେବେ ବର୍ଷର ଦିନ ସଂଖ୍ୟା ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ହ୍ରାସ ପାଇବ, କାରଣ ପୃଥିବୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବିପ୍ଳବ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବ ଏବଂ ବର୍ଷର ଦିନ ୩୬୫ ରୁ ୩୫୦ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

ପୃଥିବୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରୁଛି କି?

ଲାଇଭ ସାଇନ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ସମୟ ସ୍ଥିର ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନର ଗତି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଦିନର ସମୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଅନେକ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ବେଗ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଥିଲା ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଦିନଟି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଥିଲା ଏବଂ ପୃଥିବୀ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଥରେ ୧୯ ଘଣ୍ଟାରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରୁଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନେକ ନିୟୁତ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଘଟିଥାଏ ଏବଂ ଦିନକୁ ୧୯ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରାୟ ଏକ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଘଟିଥିଲା ।
ଗୋଟିଏ ଦିନର ସମୟ କେଉଁ ବେଗରେ ବଢୁଛି?

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଗୋଟିଏ ଦିନର ବୃଦ୍ଧିର ଗତି ବହୁତ ଧୀର ଅଟେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦୦ ବର୍ଷରେ ୧.୮ ମିଲିସେକେଣ୍ଡ ହାରରେ ଏହି ସମୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ହଜାରେ ବର୍ଷରେ ସମୟ ଏକ ସେକେଣ୍ଡ ବଢୁଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ସମୟ ପ୍ରତି ୩.୩ ନିୟୁତ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।
୨୫ ଘଣ୍ଟାର ଦିନ କେବେ ହେବ?

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୃଥିବୀରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୨୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ଲାଗିବ । ୨୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପରେ ଏହା ଦେଖାଯିବ, ଯେତେବେଳେ ଦିନରେ ୨୫ ଘଣ୍ଟା ହୋଇପାରେ ।

ଏହା କାହିଁକି ଘଟୁଛି?

ପୃଥିବୀର ଗତି ମନ୍ଥର ହେବାର ଚନ୍ଦ୍ର ଏହାର କାରଣ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଘଟୁଛି । ଏଥିରେ, ଜୁଆର ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘର୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀର ଗତି ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଏହା ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ସମୁଦ୍ରରେ ଘର୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଯାହା ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *